U vukovarskoj srednjoj školi održan program preventivnih aktivnosti policije i partnera

  • Slika /PU_VS/Prevencija/Vukovar SŠ Nikola Tesla/prevencija spaja.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

Program preventivnih aktivnosti proveden je 9. i 10. ožujka u Srednjoj tehničkoj školi "Nikola Tesla" s ciljem promicanja pozitivnih stilova života, nenasilja, međusobne tolerancije i nediskriminacije, te sprječavanja svih oblika govora mržnje na sportskim natjecanjima

Foto: PU vukovarsko-srijemska

Vođeni idejom o važnosti zajedničkog angažmana u kreaciji zdrave društvene klime koja promovira jasan stav o neprihvatljivosti svih oblika nasilja i diskriminacije, u organizaciji Policijske uprave vukovarsko-srijemske i uz potporu Ravnateljstva policije Ministarstva unutarnjih poslova, te podršku Pravobraniteljice za djecu i Ministarstva znanosti i obrazovanja, 9. i 10. ožujka u prostoru Srednje tehničke škole "Nikola Tesla" u Vukovaru održan je interaktivni program preventivnih i proaktivnih aktivnosti policije i partnera s učenicima škole.

Program preventivnih aktivnosti „Budi navijač, a ne razbijač“ i „Zajedno protiv govora mržnje“ proveli su, u skladu s epidemiološkim mjerama, predstavnici Službe prevencije Ravnateljstva policije i Odjela za sprječavanje nereda na sportskim natjecanjima. Radi se o aktivnostima koje za cilj imaju promicanje pozitivnih stilova života, nenasilja, međusobne tolerancije i nediskriminacije te sprječavanje svih oblika govora mržnje na sportskim natjecanjima.

S posebnom pažnjom učenici su pratili projekciju filma „Heimspiel“ („Na domaćem terenu“), prikazanog u sklopu programa. Ovim filmom, nastalim u programu prevencije kriminaliteta njemačke policije, nastoji se utjecati na nasilničko ponašanje mladih osoba kroz surovi prikaz života uglednog mladog nastavnika, ujedno i huligana – sudionika brutalnih fizičkih sukoba. Film je potaknuo učenike da preispitaju vlastite stavove o nasilju, o neprihvatljivom ponašanju mladeži te konstruktivno razgovaraju o temi nasilja, morala i pravednosti.

O razornim posljedicama huliganizma i nasilja na sportskim natjecanjima učenici su upoznati i kroz prikaz pet najvećih tragedija u povijesti nogometa koje su posljedica takvog ponašanja.

Poruke štetnosti govora mržnje, važnosti ujedinjenja u suprotstavljanju svim oblicima nasilja, te međusobnog uvažavanja i tolerancije, učenici su raspoznali i u prikazanom govoru Charliea Chaplina – najboljem govoru u povijesti, koji je izrekao još davne 1940. godine na kraju svog prvog zvučnog filma "Veliki diktator".

Zaključci diskusija s učenicima su da su nasilje i govor mržnje neprihvatljivi jer ostavljaju brojne psihološke, socijalne, kulturne i kaznenopravne posljedice – kod žrtve i kod počinitelja, a koje se često odražavaju i na bližnje te poslovnu sredinu. Prihvatiti druge i drugačije, glasno se suprotstaviti govoru mržnje i nesnošljivosti, naša je obveza u izgradnji tolerantnog i zdravog društva.

U programu je sudjelovala i Pravobraniteljica za djecu gđa. Helenca Pirnat Dragičević te u ime Ministarstva znanosti i obrazovanja načelnik Sektora za darovite i djecu s teškoćama te informacijsku potporu sustava odgoja i obrazovanja g. Darko Tot.

U okviru programa, upriličeno je i davanje izjava medijima, koji su također važni dionici u senzibilizaciji mladih o štetnosti širenja govora mržnje kao i važnosti suprotstavljanju svim oblicima nasilja.

Na kraju programa učenici su izrazili želju za sudjelovanjem i na drugim preventivnim programima o temama koje su interesantne mladeži njihove dobi.
 

Stranica