U sklopu projekta „Zdrav za 5“ održane završne radionice za srednjoškolce

Slika PU_VS/Akcije/zdrav za 5/Vukovar eko.skola/DSC02733.JPG

Foto: PU vukovarsko-srijemska

U Ekonomskoj školi u Vukovaru 15., 16. i 18. travnja, održana su  predavanja na temu "Štetne posljedice i kaznenopravni aspekti zlouporabe droga". Bila su to završna predavanja za učenike 1. razreda u sklopu I. komponente projekta „Zdrav za 5“, projekta koji se provodi u svim Policijskim upravama diljem Lijepe naše.

Kroz edukativno druženje s vukovarskom srednjoškolcima, policijske službenice za nadzor i planiranje - za prevenciju PU vukovarsko-srijemske,  naglasile su učenicima kako je za bilo koju odluku u životu važno raspolagati sa činjenicama koje će nam pomoći u “vaganju” da li je to dobro ili loše za nas. Uzimajući u obzir da mladi njihove dobi već sigurno raspolažus mnoštvom činjenica vezanih uz konzumiranje droga, njihov ciljje bio upoznati prisutne učenike sa kriminalitetom vezanim uz droge te zakonskim odredbama kako bi imali što više znanja za stavljanje na “vagu”. 

 „Svjesne smo činjenice kako vas mi ne možemo nagovoriti da se ne drogirate, to je vaš izbor, ali vam možemo dati informacije koje vjerojatno ne znate, a odnose na sankcije za kažnjiva ponašanja u svezi zlouporabe droga“-kazala je policijska službenica Bukal.

Najviše polemike izazvala je priča o bezazlenim subotnjim izlascima koji, nažalost, mogu završiti događajem koji može odrediti da jedan mladi život krene krivim putem. Ovdje se aludiralo kako primjerice jedna proslava rođendana na koji je uzvanik donio paketić marihuane može dovesti do neželjenog ishoda. Zamišljena je priča o proslavi Majinog 15. rođendana. Pozvan je i Igor koji donosi paketić marihuane na proslavu. Konzumacija marihuane, glasna glazba, posjet policije, privođenje u postaju, dolazak roditelja po djecu, pohrana podataka o počiniteljima prekršaja u policijskim evidencijama- samo je jedan od mogućih negativnih scenarija ove zamišljene priče.

Stoga su policijske službenice zamolile učenike da napišu svoju verziju mogućeg raspleta ove započete priče. Podijelile su učenike u dvije grupe- na grupu koja će napisati pozitivan ishod i na grupu koja će napisati negativan ishod priče o proslavi Majinog rođendana. Evo nekih zamisli pozitivnog ishoda priče….

 „Kada joj je Igor pokazao paketić marihuane i predložio joj da proba, Maja je kao odgovorna osoba rekla „ne“. Pozvala je roditelje koji su nakon toga došli kući te pozvali Igorove roditelje. Oni su se pobrinuli za svoje dijete i odveli ga na liječenje.“

Maja je za to saznala i pozvala je svoje roditelje. Došli su čim su čuli i pozvali policiju. Policija je došla i odvela Igora. Igor je kažnjen. Maji je bilo žao što je prijavila Igora, ali to je bilo za njegovo dobro.“

U kreiranju negativnog scenarija učenici su bili mnogo kreativniji…

 „Igor i njegov krug bližih prijatelja su u jednom dijelu kuće probali marihuanu. Maja je osjetila dim i pitala što je to. Rekli su da je to marihuana i rekli joj da proba. Maja je prvo odbijala, ali je pristala kako ju ne bi izrugivali. Ubrzo su svi radili nered. Policija je došla zbog velike buke i svi su završili u postaji.“

 „Maja je na početku oklijevala. Razmišljala je kako ju nitko neće voljeti. Prijatelj ju je nagovorio i ona je pristala. Na kraju je spavala s jednim dečkom i ostala trudna za svoj 15.rođendan. Prekinula je školovanje.“

 Ove priče samo su potvrda činjenice kako je 50-60% adolescenata tijekom srednjoškolskog obrazovanja eksperimentiralo sa psihoaktivnim tvarima. Najčešće se radi o kanabisu, koji se uvriježeno smatra lakim drogama. Ovim predavanjima nastojalo se na adolescentima blizak način, prenijeti poruka kako ne postoje lake droge po pitanju stvaranja ovisnosti o njima. Svaka droga je droga, ostavlja pogubne posljedice na mladi život, kako po pitanju zdravlja tako i po pitanju psihosocijalnog razvitka osobe.



Stranica