Tribina "Djeca u minskom okruženju"

Slika PU_VS/Akcije/Djeca i mine/naslovnica.JPG

Foto: PU vukovarsko-srijemska

Jučer, 18. travnja, u organizaciji Lions Cubs International-a, Hrvatskog centra za razminiranje Podružnice Osijek, Gradske organizacije Crvenog križa grada Vukovara i Odjela protueksplozijske zaštite PU vukovarsko-srijemske, u OŠ Dragutina Tadijanovića u Vukovaru, održana je tribina „Djeca u minskom okruženju.“

Uvodno predavanje o opasnostima koje krije igra uz minsko sumnjivo područje te kako se ponašati kad uoče predmet koji nalikuje na minu, učenicima od II. do IV. razreda ove osnovne škole održao je predsjednik Povjerenstva za razminiranje i član Lions Club International-a, gospodin Dubravko Krušarovski. Uz brojne video i audio uratke koje je prezentirao djeci, poučio ih je kako uočiti minski sumnjivo područje, kako se označavaju takova područja. Najavio je i vrijednu donaciju za školsku knjižnicu od stotinjak edukativnih letaka, postera, DVD materijala, bilježnica, koje, na djeci približen način, upozoravaju na opasnosti od mina.

Nadalje, gospođa Zorica Grgić, ravnateljica organizacije Crvenog križa grada Vukovara, upriličila je projekciju  igrokaza u kojem djeca njihove dobi, uz pomoć djeci omiljenog Bempa, velikog šaljivog lutka, rješavaju problem pronalaska minsko-eksplozivnih sredstava u kanti za smeće.

Gospodin Zdravko Lukač, umirovljeni pripadnik Specijalne jedinice policije i volonter Crvenog križa, pokazao je i pojasnio razlike između protutenkovskih i pješadijskih mina, što je posebno zanimalo dječake.

No, najveću je znatiželju pobudio policijski službenik za protueksplozijsku zaštitu PU vukovarsko-srijemske, Josip Colarić, koji je izveo i malu kontroliranu eksploziju. Uz potpunu pozornost svih malih slušatelja, poručio im je kako s minama nema prijateljstava i poznanstava; nije bitan oblik, mine, boja ni veličina. „I mala bomba može biti jednako opasna kao velika. Bitno je da joj ne prilazite, a pogotovo ju ne smijete dirati“- rekao je Colarić.

Ovo predavanje, u sklopu obilježavanja mjeseca travnja kao mjeseca zaštite od mina, organizirano je kako bi se senzibilizirala javnost na i dalje prisutan problem minski sumnjivih područja u našoj županiji, a posebice na potrebu zaštite života djece i mladih u minskom okruženju.



Stranica