- Objavljeno: 18.10.2022.
U potrazi za boljim životom, lakom zaradom ili pak avanturom, oprezno da ne postanete žrtvom trgovanja ljudima
Informiranjem i educiranjem policija i partneri nastoje povećati otkrivanje žrtava trgovanja ljudima te pridonijeti smanjenju i sprječavanju trgovanja ljudima
Foto: IlustracijaPovodom obilježavanja Europskog dana suzbijanja trgovanja ljudima – 18. listopada, Policijska uprava vukovarsko-srijemska provela je danas preventivno-edukativno predavanje o trgovanju ljudima za učenike Srednje strukovne škole Vinkovci.
Taj najbeskrupulozniji oblik kršenja ljudskih prava globalno je rasprostranjen, a žrtve su u najvećem broju slučajeva žene i djeca, no sve češće i muškarci.
Trgovac ljudima uz uporabu sile, prijetnje, prijevare, otmice i zlouporabe položaja ili ovlasti ograniči žrtvi mogućnost kretanja, onemogući joj komuniciranje s obitelji i okolinom te ju u takvim okolnostima na različite načine iskorištava zbog:
- prisilne prostitucije
- pornografije
- seksualnog turizma
- robovskoga rada
- prosjačenja
- nezakonitog usvajanja djece
- sklapanja lažnog i prisilnog braka
- trgovanje ljudskim organima.
Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske aktivan je sudionik borbe protiv trgovanja ljudima u operativnom, preventivnom, edukativnom i međunarodnom planu.
Kako bi potaknuli društvo na odgovornu reakciju u području identifikacije žrtava trgovanja ljudima te pružanja pomoći i zaštite, Ministarstvo unutarnjih poslova u suradnji sa svim nadležnim institucijama i organizacijama, lokalnom zajednicom, udrugama civilnog društva i građanima provodi preventivnu akciju „Zajedno“.
Primarni cilj akcije je osvijestiti građane što predstavlja trgovina ljudima, kada posumnjati i kako reagirati kada posumnjaju da je riječ o trgovanju ljudima.
U sklopu predavanja o obilježjima i modalitetima kaznenog djela trgovanja ljudima, policijska službenica za prevenciju Policijske uprave vukovarsko-srijemske mlade je upozorila na potencijalne prijetnje i opasne situacije, primjerice kod primamljivog oglasa za odlično plaćen posao u inozemstvu, kako sami ne bi postali žrtvama trgovanja ljudima te ujedno vlastitim angažmanom doprinijeli većem otkrivanju i suzbijanju trgovanja ljudima.
Foto: SSŠ Vinkovci
Kako se zaštititi od potencijalno opasnih situacija?
Ako vam je ponuđen posao:
- zatražite da vam se predoči i objasni ugovor
- stupite u kontakt s poslodavcem i raspitajte se o svim detaljima posla
- kod prihvaćanja posla u inozemstvu postupajte OPREZNO!
Prije polaska na put:
- naučite osnovne fraze jezika zemlje u koju putujete
- napravite preslike svih dokumenata i čuvajte ih kod sebe
- roditeljima i prijateljima ostavite: presliku putovnice, vize, ugovora i fotografiju; adresu i broj telefona prebivališta u inozemstvu; adresu i broj telefona prijatelja u zemlji u koju putujete.
Kada krenete na put:
- ne odvajajte se od osobnih isprava i nemojte ih davati nikome osim ovlaštenim službenicima - nitko nema pravo zadržavati vaše osobne isprave (putovnica, osobna)
- ako putujete u grupi, upoznajte se sa suputnicima
- obratite pažnju na put i granične prijelaze tijekom puta
- održavajte redovne kontakte s obitelji i prijateljima u domovini
- zapišite brojeve telefona za hitne slučajeve.
Ukoliko posumnjate da je riječ o trgovanju ljudima, odmah dojavite policiji na broj 192!