- Objavljeno: 23.09.2016.
Provedena III komponenta preventivnog projekta ''Živim život bez nasilja'' u Gunji
Foto: PU vukovarsko-srijemska
Jučer, 22. rujna 2016.g. je u OŠ „Antun i Stjepan Radić“ Gunja za „osmaše“ šest osnovnih škola iz „Cvelferije“, nastavno na prethodno provedene prve dvije komponente krajem prošle školske godine, u lipnju, provedena i treća komponenta nacionalnog preventivnog projekta ''Živim život bez nasilja'. Završetak projekta kojeg provode Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta i Ministarstvo unutarnjih poslova upriličen je povodom obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, a usmjeren je na sprečavanje nasilja prema ženama, nasilja u obitelji i nasilja među mladima te izgradnju kulture nenasilja među mladima.
Svim sudionicima događanja ponajprije se obratio pozdravnim riječima domaćin, ravnatelj OŠ „Antun i Stjepan Radić“ Gunja g. Stipica Mišura, a potom i zamjenik načelnika policijske uprave vukovarsko-srijemske g. Predrag Jaružanin. Učenicima su poslije toga prezentirane informacije o redoslijedu događanja, a potom je prikazan film Studija kreativnih ideja Gunja „Ketpa“ nagrađen Žutom zastavom na 21. Festivalu revije mladeži i 9. Four river film festivala, Karlovac 2016.
Provedba ovog djela Projekta provodila se u vidu likovne i glazbene radionice te Interaktivne parlaonice, a na temu nenasilja i tolerancije.
U sportskoj dvorani OŠ „Antun i Stjepan Radić“, Gunja provedena je likovna radionica na kojoj je sudjelovalo po 6 učenika svake škole, a zadatak grupe je bila izrada plakata. Likovna je tehnika bila kombinirana (kolaž, flomaster, marker). Radionicu su budno pratili nastavnici svake od šest škola i svojim savjetima pomagali svojim učenicima koji su u natjecateljskom duhu izrazili sve doživljeno u Projektu. Od izrađenih šest radova - plakata, od strane stručnog sedmočlanog Povjerenstva, odabran je jedan rad, koji ulazi u konkurenciju natjecanja na nacionalnoj razini. Plakat koji je izabran izradili su učenici OŠ „Ivan Meštrvić“ Drenovci, a prikazuje prometnI znak koji zabranjuje nasilje nad ženama.
U učionici glazbene kulture je održana glazbena radionica koja je obuhvatila učenike koji su se odlučili na glazbeni izričaj. Zadatak je bio uglazbiti riječi pjesme njihove nastavnice pod naslovom „Jednog dana kad narastem“, a pjesma govori o tome kakav bi svijet u budućnosti željeli, svijet bez nasilja, pun razumijevanja i tolerancije.
U maloj dvorani su učiteljice Hrvatskog jezika iz Gunje organizirale interaktivnu parlaonicu s temom „Pozitivne i negativne strane novih medija“ na kojoj su djeca u žučnoj i konstruktivnoj raspravi temeljem svog stečenog znanja i prikupljenih informacija u okviru sadržaja prve i druge komponente , dali svoj osobni osvrt i svoja razmišljanja na pitanja nenasilja, tolerancije i nediskriminacije odnosno u kolikoj mjeri mediji mogu ili ne utjecati na njihove stavove.
Samo događanje su popratili i gosti socijalni pedagozi i psiholozi koji su svojom prisutnošću dali podršku djeci „Cvelferije“.
Osmaši su poslije rečenih aktivnosti popunili i anketne upitnike putem kojih su dali svoje mišljenje o projektu i vrednovali usvojena znanja, koja će im kasnije pomoći u izgradnji stavova o nasilju i promoviranju kulture nenasilja i tolerancije, a obradom kojih će se napraviti evaluacija projekta
Policijska uprava vukovarsko-srijemska poziva građane da podrže borbu protiv svih oblika nasilja. Ukoliko ste žrtva nasilja ili poznajete žrtvu nasilja, pomoć možete potražiti u svakoj policijskoj postaji, pozivom na broj 192 ili slanjem e-mail poruke na adresu : vukovarsko-srijemska@policija.hr