- Objavljeno: 13.06.2014.
Projekt ''Živim život bez nasilja' - interaktivna radionica u Vinkovcima
Foto: PU vukovarsko-srijemska
Danas 13. lipnja 2014.g. u OŠ „Ivana Gorana Kovačića“ u Vinkovcima za učenike tri sedma razreda, nastavno na prethodno provedene prve dvije komponente, provedena je i treća komponenta nacionalnog preventivnog projekta ''Živim život bez nasilja“, kojeg provode Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta i Ministarstvo unutarnjih poslova, a koji je usmjeren na sprečavanje nasilja prema ženama, nasilja u obitelji i nasilja među mladima te izgradnju kulture nenasilja među mladima.
Ova komponenta provodila se u vidu interaktivne parlaonice, uz podršku gostiju Vladimira Bakarić frontmena vinkovačke grupe The Karambol, ujedno autor nekoliko knjiga za djecu te Leonarda Šajn bivšeg učenika rečene škole koji je dobitnik godišnje nagrade Luka Ritz za promicanje tolerancije i škole bez nasilja za školsku godinu 2010./2011., a u istoj su sudjelovali učenici sedmih razreda, koji su ujedno bili sudionici i prethodnih dvaju komponenti projekta.
Tijekom parlaonice, na temu „Razredna pravila - smanjuju li ili ne nasilje u školi?“, temeljem stečenog znanja i prikupljenih informacija u okviru sadržaja prve i druge komponente, učenici su dali svoj osobni osvrt i svoja razmišljanja na pitanja nenasilja, tolerancije i nediskriminacije, a kao pripremu za parlaonicu, prethodno su sudjelovali i u likovnoj i literarnoj radionici kako bi svojim likovnim i literarnim radom poslali pozitivnu poruku i drugim učenicima po pitanju nenasilja.
Po završetku parlaonice, zajedno s članovima Udruge navijača „Ultrasi“ Vinkovci, nogometnog kluba Cibalia, učenici su se uključili i u oslikavanje grafita na zidu školske dvorane za tjelesni odgoj koji predstavlja ime kampanje „Živim život bez nasilja“ a nastavak na navedenu aktivnost bit će oslikavanje i drugih zidnih površina u školskom dvorištu temama koje se odnose na nenasilje, toleranciju i nediskriminaciju.
Uzimajući u obzir da je u sklopu kampanje „Živim život bez nasilja“ organizirano i natjecanje odnosno odabir najboljeg učeničkog rada na regionalnoj odnosno lokalnoj razini, na razini škole osnovano je tročlano povjerenstvo za literarni rad te tročlano povjerenstvo za likovni rad, koja povjerenstva su izabrala najbolji likovni i literarni rad te za iste dodijelili prigodne nagrade.
Između dva najbolja učenička rada, članovi povjerenstva su također odabrali rad, koji će biti proslijeđen kao predstavnik naše Županije za natjecanje na državnoj razini, gdje će konkurirati za najbolji između ostalih pristiglih radova.
Sedmaši su poslije rečenih aktivnosti popunili i anketne upitnike kako bi se temeljem rečenih napravila evaluacija projekta.