- Objavljeno: 26.11.2012.
Održana proširena sjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Vukovarsko-srijemske županije
Dana 23. studenog u Velikoj županijskoj vijećnici u Vukovaru održana je VI. proširena sjednica Povjerenstava za ravnopravnost spolova Vukovarsko – srijemske županije.
Foto: ilustracija
Dana 23. studenog u Velikoj županijskoj vijećnici u Vukovaru održana je VI. proširena sjednica Povjerenstava za ravnopravnost spolova Vukovarsko – srijemske županije, na kojoj su pored članova Povjerenstva sudjelovali i članovi Koordinacije za ljudska prava, predstavnici Centra za socijalnu skrb, predstavnici Prekršajnih sudova te predstavnici političkih stranaka.
Sjednicom je predsjedao dožupan Vukovarsko-srijemske županije Mato Golubičić, ujedno predsjednik Povjerenstva, a u sklopu dnevnog reda na sjednici su između ostalog u svojstvu izvjestiteljica sudjelovale i policijske službenice PU vukovarsko-srijemske. Naime osnovna tema VI. Koordinacije bila je tema nasilja nad ženama, uzimajući u obzir da je sjednica održana uoči obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, dana 25. studenog 2012.g. S ciljem obilježavanja tog dana i skretanja pozornosti na problem nasilja, na Sjednici su izvješće članovima Povjerenstva podnijele policijska službenica za maloljetničku delinkvenciju i kazneno-pravnu zaštitu na temu Statistički pokazatelji PU vukovarsko-srijemske o primjeni Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji te policijska službenica za nadzor i planiranje za prevenciju na temu preventivnih aktivnosti koje se nastavno na dosadašnju kampanju „Živim život bez nasilja“, kroz „15 dana aktivizma“ planiraju poduzeti s razine PU vukovarsko-srijemske povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, počevši s 25. studenim 2012.g.
Prisutni sudionici VI. proširene sjednice Povjerenstava za ravnopravnost spolova Vukovarsko – srijemske županije, složili su se s zaključkom kako nasilje u obitelji danas predstavlja ozbiljan društveni problem, te kako smo na žalost svjedoci sve veće pojavnosti različitih oblika nasilničkih ponašanja. Iako je posljednjih godina u Hrvatskoj postignut značajan napredak u suzbijanju nasilja u obitelji, posebice u domeni zaštite žena i djece žrtava obiteljskog nasilja (usvajanjem Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, Nacionalne strategije zaštite od nasilja od obitelji i izrade Protokola o postupanjima u slučaju nasilja u obitelji), zaključak je kako je potrebno još mnogo raditi na senzibilizaciji i edukaciji javnosti o ovoj temi.