- Objavljeno: 30.04.2015.
U Vukovaru prezentirane aktivnosti iz Komponente II nacionalnog preventivnog projekta „Zdrav za 5“
Foto: PU vukovarsko-srijemska
Policijski službenici PU vukovarsko-srijemske i tijekom školske godine 2014./2015. nastavljaju s intenzivnom provedbom aktivnosti u cilju osiguranja nastavka provedbe projekta „Zdrav za 5“ na području Županije vukovarsko-srijemske. Radi se o nacionalnom projektu, kojeg su zajedno pokrenuli Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, a koji je usmjeren na prevenciju ovisnosti (alkohol, droge, igre na sreću) te na podizanje razine svijesti o važnosti zaštite okoliša, biljnog i životinjskog svijeta.
S tim u vezi, dana 29. travnja 2015.g. u Perivoju Miše Barne u Borovu naselju (kod fontane), u sklopu „Sajma informiranja mladih“, PU vukovarsko-srijemska i Policijska postaja Vukovar zajedno sa suradnicima sudjelovali su u organiziranju postavljanja informativno-edukativnog štanda putem kojeg su u sklopu Sajma mladima s područja grada Vukovara i svim ostalim građanima prezentirane aktivnosti iz nacionalnog preventivnog projekta „Zdrav za 5“ i to u sklopu Komponente II. Projekta.
Komponenta II. projekta predstavlja nastavak aktivnosti poduzimanih u sklopu Komponente I., a ista obuhvaća izvannastavne aktivnosti na temu „Čist okoliš, zdrava budućnost“, promovirajući pritom pozitivan stav odnosno poruku koja glasi „NE drogi, NE alkoholu, NE igrama na sreću – ŽIVI ZDRAVO, BUDI ZDRAV JER ČIST OKOLIŠ JE ZDRAVA BUDUĆNOST.“ U tom pogledu policijski službenici u suradnji s organizatorima Sajma i suradnicima, priredili su i prigodan program slijedećeg sadržaja:
- demonstracija rada službenog psa za detekciju droga „Dona“;
- demonstracija rada policijskih službenika prometne policije te oprema i uređaji kojima se koriste u svakodnevnom radu (uređaj za ispitivanje stupnja alkoholiziranosti vozača, uređaji za nadzor brzine, demonstracija radatzv. „pijanih naočala“ koje simuliraju stanje alkoholiziranostii dr.);
- prezentacija aktivnosti u sklopu akcije „Travanj – mjesec zaštite od mina“ u suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa Vukovar;
- demonstracija rada i opreme JVP Vukovar;
- prezentacija preventivnih aktivnosti Zavoda za javno zdravstvo VSŽ.
Sam projekt „Zdrav za 5“ na području Republike Hrvatske krenuo je s provedbom tijekom školske godine 2012./2013., u školskoj godini 2013./2014. ugrađen je u Nastavni plan i program zdravstvenog odgoja (modul Prevencija ovisnosti) koji se provodi u školama diljem Republike Hrvatske, a Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, odnosno Agencija za odgoj i obrazovanje, postali su partneri u provedbi projekta. Tako je stvorena organizacijska mogućnost da stručni suradnici u školama sudjeluju u realizaciji zdravstvene komponente projekta odnosno dijela projekta koji se tiče zdravstvenog aspekta i štetnih posljedica ovisnosti o alkoholu, drogama i kocki, u sklopu svojih redovnih zdravstveno-odgojnih aktivnosti.
U dosadašnjem dijelu školske godine 2014./2015. policijske službenice za prevenciju PU vukovarsko-srijemske u sklopu Komponente I. Projekta provele su edukativna predavanja u 3 srednje i 44 osnovne škole, kojom prilikom je obuhvaćeno ukupno 199 učenika prvih razreda srednje škole i 1.533 učenika osmih razreda osnovne škole. Edukativne aktivnosti provedene su s ciljem informiranja mladih o posljedicama konzumacije sredstava ovisnosti te podizanja razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja te promicanja usvajanja zdravih životnih navika.
U sam projekt PU vukovarsko-srijemska uključena je od školske godine 2012./2013. godine, a tijekom školske godine 2013./2014. na području Županije vukovarsko-srijemske u sklopu Komponente I. navedenog Projekta, edukativnim aktivnostima policije obuhvaćene su bile sve škole, ukupno 54 osnovne škole s ukupno 111 razrednih odjeljenja 8. razreda te 15 srednjih škola s ukupno 97 razrednih odjeljenja 1. razreda, kojom prilikom je obuhvaćeno ukupno 4.198 učenika.
Na ovogodišnjem Sajmu informiranja mladih, koji je pokrenut na ideju Savjetodavnog odbora Info centra za mlade, sastavljenog od predstavnika Grada Vukovara, Europskog doma Vukovar, Policijske postaje Vukovar – Policija u zajednici i Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Područnog ureda Vukovar, predstavljeno je oko 30 izlagača, sam program Sajma bio je bogat sadržajima, bilo je tu plesnih koreografija, uzimajući u obzir da je u okviru Sajma upriličeno i obilježavanje Svjetskog dana plesa, promocija kampanje „Dislajkam mržnju – NE govoru mržnje na Internetu“, a cilj je i ovaj put bio aktivno uključivanje mladih u aktivnosti koje im se nude, podizanje razine informiranja te ukazivanje na potrebu i dobrobit međusektorske suradnje u zajednici.