- Objavljeno: 31.01.2025.
U Vinkovcima održan preventivno-edukativni program usmjeren na prevenciju nasilja „Lily“
Predstavom „Vrijeme leptirica“ i interaktivnom diskusijom policije, partnera i mladih odaslana snažna poruka - da nasilje treba osuditi i da se o njemu ne smije šutjeti
Foto: PU vukovarsko-srijemskaU organizaciji Službe prevencije Ravnateljstva policije i Policijske uprave vukovarsko-srijemske te potporu Vijeća za prevenciju Grada Vinkovaca, danas, 31. siječnja u Gradskom kazalištu Joza Ivakić održan je hvalevrijedan preventivno-edukativni program u sklopu preventivnog projekta „Lily“, usmjerenog na sprječavanje nasilja nad ženama.
Dramsko-umjetnički tim - glumice Tena Pataky, Katarina Arbanas i Karmen Sunčana Lovrić te režiser Vedran Komerički, kazališnom predstavom „Vrijeme leptirica“ uprizorili su učenicima srednjih škola različite oblike nasilja s kojima se suočavaju žene. Priča je to ponajviše o sestrama Mirabal iz Dominikanske Republike koje je 25. studenoga 1960. dao pogubiti diktator Rafael Trujillo. S vremenom su “Las Mariposas” (leptirice) postale simbolom nacionalnog i feminističkog otpora, a 1999. Ujedinjeni narodi su dan njihova smaknuća proglasili Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama. Upravo onakva kakva treba biti - provokativna predstava, kroz igranje uloga žrtve i nasilnika nastoji motivirati mlade na aktivno djelovanje u razvoju tolerancije, rodne jednakosti i ravnopravnosti u društvu.
Gledajući izrazito tešku temu femicida na „daskama koje život znače“, srednjoškolci nisu mogli ostali imuni na emotivne priče žena žrtava nasilja i ne zaključiti da svaka ispravna i pravovremena reakcija na nasilje spašava živote.
Potom je uslijedila interaktivna diskusija na temu „Kako spriječiti nasilje“ kojom su mladima prenesene poticajne poruke da zauzmu jasan stav o neprihvatljivosti nasilja i diskriminacije te da reagiraju na nasilje, potraže pomoć i prijave nasilnika.
Uz moderiranje voditeljice Službe prevencije u Ravnateljstvu policije Sandre Veber, u diskusiji su sudjelovali Srđan Jeremić, zamjenik župana Vukovarsko-srijemske županije, Andrea Vinković, pročelnica Upravnog odjela društvenih djelatnosti Grada Vinkovci, Domagoj Bujadinović, ravnatelj Strukovne škole Vinkovci, Sanda Horvatović, psihologinja u srednjoj Zdravstvenoj i veterinarskoj školi dr. Andrije Štampara i dopredsjednica Društva psihologa Vukovarsko-srijemske županije, Davor Dežić, načelnik PP Vinkovci te Ella Hasel, učenica Gimnazije Matije Antuna Reljkovića i Matea Galinović, predsjednica Vijeća učenika u Zdravstvenoj i veterinarskoj školi dr. Andrije Štampara.
Tijekom diskusije načelnik PP Vinkovci naglasio je kako nasilje treba društveno osuditi, a mladi trebaju progovoriti o nasilju i upozoriti one koji o tom problemu vode računa. Najavio je kako će, u cilju sprječavanja nasilja, Policijska postaja Vinkovci zajedno s partnerima u okviru ponovno oformljenog Vijeća za prevenciju u Gradu Vinkovcima provoditi različite preventivne projekte s fokusom na nasilje i mlade. S ponosom je istaknuo da su Vinkovci bili i ostat će grad tolerancije, multikulturalnosti i multijezičnosti.
Učenica Gimnazije Matije Antuna Reljkovića Ella Hasel zahvalila je izvođačima predstave i predstavnicima policije, grada, škola i psihologa na njihovom angažmanu u sprječavanju nasilja, no smatra kako prvo svatko treba krenuti od sebe samog ako želi promijeniti svijet te potaknula svoje vršnjake da, umjesto da naprave neko loše djelo, naprave ono dobro.
U programu je sudjelovalo oko 250 učenika iz sedam vinkovačkih srednjih škola: Tehničke škole Ruđera Boškovića, Srednje strukovne škole, Ekonomske i trgovačke škole Ivana Domca, Gimnazije Matije Antuna Reljkovića, Zdravstvene i veterinarske škola dr. Andrije Štampara, Poljoprivredno-šumarske škole i Drvodjelske tehničke škole.
Mladi su kazalište napustili s najvažnijom porukom - da nasilje treba osuditi i da se o njemu ne smije šutjeti!