- Objavljeno: 16.04.2013.
„Travanj- mjesec zaštite od mina“
Foto: PU vukovarsko-srijemska
Od 2002. godine u našoj zemlji travanj se kao mjesec zaštite od mina obilježava na inicijativu Hrvatskog centra za razminiranje, a od 2005. godine 4. travnja se obilježava kao Međunarodni dan svjesnosti o opasnosti od mina i pomoći u protuminskom djelovanju, temeljem Rezolucije o pomoći u protuminskom djelovanju Opće skupštine UN-a.
Ratni vihor koji je posebno poharao područje Vukovarsko-srijemske županije i ostavio za sobom ubojite podsjetnike, iziskuje kontinuiranu brigu o sigurnosti lokalnog stanovništva. Život uz minski sumnjivo područje nemoguće je u potpunosti osigurati, no, moguće je naučiti lokalno stanovništvo kako živjeti s opasnošću od mina. Edukacija o sigurnom i pravilnom ponašanju u minski sumnjivom području nije potrebna samo djeci i mladima; ona je potrebna i skupini stanovništva koje je zbog svog zanimanja ili razonode svakodnevno u dodiru s minski sumnjivim područjima, a to su ratari, šumari, stočari, lovci, ljubitelji dugih šetnja u prirodi, rekreativci…
Travanj je mjesec kada se već naveliko priroda budi, kada nakon duge, mračne zime, željni sunca i zelenila koristimo slobodno vrijeme za uređenje okućnica, vrtova, zapuštenih polja, ili pak, organiziranje izleta u prirodi. Stoga i ne čudi potreba na pojačano medijsko podsjećanje na još uvijek prisutnu opasnost od mina tijekom mjeseca travnja, u što se, uz organizacije Crvenog križa i Hrvatskog centra za razminiranje, uključila i PU vukovarsko-srijemska, nizom preventivnih predavanja, koje će policijski službenici za protueksplozijsku zaštitu održati u nekoliko osnovnih škola na području županije vukovarsko-srijemske.
Po završetku Domovinskog rata, na području vukovarsko-srijemske županije, oko 125 km2 površine ostalo je zagađeno minama, koja je obuhvaćala šume, polja i nastanjena mjesta. Danas je ta brojka znatno manja te iznosi oko 31 km2, a obuhvaća gotovo isključivo poljoprivredne površine i šume.
Zanimljiv je i podatak da je na području naše županije pronađeno 30 zrakoplovnih bombi, od čega je 21 datirala iz vremena Drugog svjetskog rata, a preostalih devet iz Domovinskog rata. Zrakoplovne bombe, teže i od 100 kg, deaktivirane su jednim od tri uobičajena postupka: spaljivanjem, kontroliranom detonacijom u fugasi (prostor ispod razine tla) ili deflagracijom (postupkom između spaljivanja i detonacije).
Prema službenim evidencijama PU vukovarsko-srijemske, od mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja do danas, 41 osoba je smrtno stradala od zaostalog minsko-eksplozivnog sredstva, dok su 52 osobe teško ozlijeđene.
Kako bi se spriječilo neodgovorno ili nepromišljeno ponašanje pojedinaca koje može dovesti do ozljeđivanja, ili do najtragičnijeg ishoda-smrtnog stradavanja, policijski službenici za protueksplozijsku zaštitu PU vukovarsko-srijemske savjetuju i apeliraju:
• ne ulazite u označena minska polja i minski sumnjiva područja
• poštujte znakove opasnosti od mina
• ne uklanjajte znakove opasnosti - budite odgovorni prema drugima
• ne dirajte nepoznate predmete i eksplozivne ostatke rata
• obilježite mjesto pronalaska minsko-eksplozivnog sredstva ili neeksplodiranog
ubojitog sredstva i obavijestite policiju na broj 192
• obavijestite i sustav žurne pomoći na broj 112
• izbjegavajte rizično ponašanje - zovite upomoć
• razminiranje prepustite stručnjacima!
Podsjećamo, ovom prilikom, sve građane kako je preventivna akcija „Manje oružja, manje tragedija“ i dalje u tijeku, stoga se pozivaju svi građani koji posjeduju bilo kakvo eksplozivno sredstvo, vatreno oružje ili streljivo, da ga dragovoljno predaju, bez straha od ikakve sankcije.
Također, skrećemo pozornost građanima da oružja koja namjeravaju predati ne donose osobno u prostorije policije, kako ne bi došlo do njihovog aktiviranja i neželjenog ozljeđivanja, već da o tome osobno ili putem telefona obavijeste policiju na broj 192, nakon čega će na njihovu kućnu adresu doći stručni i osposobljeni policijski službenici u civilu, sa vozilima bez policijskih obilježja, preuzeti oružje i izdati potvrdu o preuzimanju.