Sezona pojačanog sudjelovanja vozila na dva kotača u prometu

Slika /PU_VS/Akcije/Moto_susreti/promet-motori.jpg

Policija poziva sve ljubitelje dva kotača na samozaštitno ponašanje i poštivanje prometnih propisa

Foto: Ilustracija

Dolaskom toplijeg i sunčanog vremena, očekuje se povratak na ceste vozila na dva kotača: motocikala, mopeda, bicikala i osobnih prijevoznih sredstava. Zbog toga podsjećamo sve sudionike u prometu na cestama na ovu ranjivu i nezaštićenu skupinu sudionika u prometu, koji sudjeluju ravnopravno sa ostalim vozilima u prometu na cestama.
 
Analizirajući stanje sigurnosti tijekom 2024. godine, na dva kotača stradalo je 90 osoba. Od navedenog broja, četiri osobe su smrtno stradale od ukupno 15 smrtno stradalih i to dva vozača motocikla i dva vozača osobnog prijevoznog sredstva. U prometnim nesrećama 36 osoba zadobilo je teške tjelesne ozljede od ukupno 104 teško ozlijeđene osobe, a 50 osoba je zadobilo lake tjelesne ozljede od ukupno 489 lako ozlijeđenih osoba.

Policija stavlja naglasak na kretanje kroz pješačke zone, kao podsjetnik da su pješačke zone mjesta u kojima građani žele nesmetano uživati u opuštanju i ispijanju kava na prvim zrakama proljetnog sunca.

Bicikliranje ili vožnja osobnog prijevoznog sredstva kroz površinu oslobođenu od prometa, na kojoj je veća koncentracija građana, svakako nije dopuštena, jer osim što je kažnjivo, remeti komoditet građana i dovodi u opasnost najmlađe stanovnike, koji uz roditelje uživaju u sigurnosti pješačke zone.

Također, vlasnicima pasa želimo skrenuti pažnju kako je za šetnju kućnih ljubimaca po javnoj površini obavezan povodac, a za opasne pasmine pasa i brnjica, jer za svaki čin psa prema čovjeku ili drugom psu odgovoran je upravo vlasnik.

       Osobno prijevozno sredstvo
Električni romobili mogu razvijati veće brzine kod kojih njihovi vozači vrlo često nisu u mogućnosti predvidjeti neke prepreke ili situacije na koje mogu pravovremeno reagirati te zbog toga mogu ugroziti sebe ili druge osobe, stoga apeliramo na sve građane, vlasnike i korisnike da budu vrlo odgovorni i oprezni kada upravljaju električnim romobilima.
Zakonom o sigurnosti prometa na cestama monocikli s motornim ili električnim pogonom, segwayi, hoverboardi, romobili s motornim ili električnim pogonom i slična prijevozna sredstva kategorizirana su kao osobno prijevozno sredstvo. Ta vozila nemaju sjedalo; ako se radi o benzinskim motorima onda je to radni obujam do 25 kubičnih centimetara, a ako se radi o električnim vozilima, snaga ne smije biti veća od 0,6 kilovata i maksimalna brzina smije biti 25 kilometara na sat.

      Prometne površine kojima se smiju kretati osobna prijevozna sredstva
Vozači osobnih prijevoznih sredstava dužni su se kretati biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom u smjeru kretanja, a u slučajevima da biciklistička staza ili traka ne postoje, mogu se kretati površinama namijenjenim za kretanje pješaka te zonama smirenog prometa pod uvjetom da vode računa o sigurnosti drugih sudionika u prometu.
Iznimno, kada ne postoji mogućnost kretanja osobnih prijevoznih sredstava biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom, površinama namijenjenim za kretanje pješaka te zonama smirenog prometa (bilo da navedene površine nisu izgrađene, označene ili se ne mogu koristiti i sl.) osobna prijevozna sredstva mogu se kretati dionicama županijskih, lokalnih i nerazvrstanih cesta na kojima je brzina kretanja ograničena na 50 km/h ili manje i gdje je to dopušteno postavljenim prometnim znakom krećući se što bliže desnom rubu kolnika.
Osobna prijevozna sredstva ne smiju se kretati autocestom, brzom cestom i cestom namijenjenom isključivo za promet motornih vozila.

      Pravila za vozače osobnih prijevoznih sredstava
Valja naglasiti kako takvom vrstom vozila mogu upravljati isključivo djeca starija od 14 godina, a smije se prevoziti samo osoba koja upravlja tim vozilom.
Također, obvezna je i zaštitna kaciga te adekvatna reflektirajuća oznaka u uvjetima smanjene vidljivosti. U takvim uvjetima, na osobnom prijevoznom sredstvu mora biti upaljeno jedno svjetlo bijele boje na prednjoj strani i jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani.
Vozači osobnog prijevoznog sredstva ne smiju upravljati vozilom koristeći slušalice na ili u oba uha, čime bi se umanjila mogućnost reagiranja i sigurnog upravljanja vozilom.
Vozač osobnog prijevoznog sredstava ne smije skidati istodobno obje ruke s upravljača, pridržavati se za drugo vozilo, prevoziti, vući ili gurati predmete koji ga mogu ometati u upravljanju vozilom ili ugrožavati druge sudionike u prometu.
Za sve koji se neće pridržavati zakonskih odredbi, propisane su novčane kazne.


Savjeti za vozače osobnih prijevoznih sredstava i bicikala

Kako bi se povećala sigurnost vozača bicikla i osobnih prijevoznih sredstava, apeliramo na vozače da:
  • za vrijeme vožnje osobnim prijevoznim sredstvom na glavi moraju nositi zaštitnu kacigu koja je uredno pričvršćena, kao i vozači i putnici na biciklima do 16 godina starosti;
  • vozači bicikla i osobnog prijevoznog sredstva koji sudjeluju u prometu, dužni su biti označeni reflektirajućim prslukom ili reflektirajućom odjećom ili drugom reflektirajućom oznakom za vrijeme upravljanja noću ili smanjenje vidljivosti;
  • osobnim prijevoznim sredstvom smije upravljati osoba koja je navršila 14 godina; 
  • biciklisti i vozači osobnih prijevoznih sredstava dužni su se kretati biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom u smjeru kretanja. Iznimno ako biciklistička staza ili biciklistička traka ne postoji, vozači osobnih prijevoznih sredstava mogu se kretati po površinama namijenjenim za kretanje pješaka te zonama smirenog prometa, pod uvjetom da vode računa o sigurnosti drugih sudionika u prometu;
  • vozač bicikla i osobnog prijevoznog sredstva koji se kreće biciklističkom stazom dužan je prije stupanja na kolnik ceste koju namjerava prijeći, kada biciklistička staza preko kolnika nije označena, zaustaviti osobno prijevozno sredstvo i gurati ga kao pješak preko obilježenog pješačkog prijelaza ili kolnika ceste;
  • vozač odnosno vlasnik vozila ne smije ostaviti osobno prijevozno sredstvo bez nadzora na prometnim površinama za kretanje vozila i pješaka, osim na za to posebno uređenim i označenim mjestima;
  • ako se dva ili više vozača bicikla ili osobnih prijevoznih sredstva kreću u skupini dužni su se kretati jedan iza drugoga. 
 
Savjeti i preporuke za vozače mopeda i motocikala
  • prije vožnje očistiti vizir, staviti zaštitnu kacigu i pravilno je zategnuti,
  • uz zaštitnu kacigu, koristiti i drugu zaštitnu opremu  (jakna, hlače, štitnici, čizme i rukavice),
  • zbog ionako manje, a samim time i teže uočljive siluete na cesti, preporuka je da nose svjetliju odjeću i kacigu, „življih“ boja, odnosno s reflektirajućim detaljima,
  • provjeriti tlak u gumama,
  • upaliti dnevno ili kratko svjetlo,
  • ne upravljati pod utjecajem alkohola ili droga,
  • poštivati dopuštena ograničenja brzine,
  • prilagoditi brzinu vožnje uvjetima na cesti (stanju i karakteristikama ceste),
  • prilikom vožnje u skupini, voziti u slijedu jedan iza drugoga,
  • voziti sredinom prometnog traka, a ne uz središnji dio kolnika, jer je to za vozače ostalih vozila mrtvi kut (iznimka je samo situacija kada se kreće kolnikom koji ima samo po jednu prometnu traku namijenjenu za promet vozila u jednom smjeru, gdje se moped tada treba kretati što bliže desnom rubu kolnika),
  • prilikom vožnje kroz lijevi zavoj, odmaknuti se dovoljno od središnje crte (jer se vožnjom uz crtu i naginjanjem u zavoju glava vozača može nalaziti čak do 1 metar u prometnoj traci namijenjenoj za promet vozila iz suprotnog smjera),
  • ne voziti slalom između vozila,
  • izbjegavati vožnju na dijelovima asfalta na kojima ima pijeska, ulja i sl., posebice u zavojima,
  • kontrolirati svoje ponašanje i strast za vožnju te ne ispitivati mogućnosti svog mopeda ili motocikla u prometu na cestama,
  • predviđati poteze vozača (drugih) automobila,
  • voziti se na dovoljnoj udaljenosti od vozila ispred sebe,
  • poduzeti i sve drugo što je u njihovoj moći da budu sigurni u prometu.


Stranica