Obilježavanje Dana ružičastih majica

Slika /PU_VS/Akcije/Dan ruzicastih majica/Dan ružičastih majica.jpg

Policijski službenici za prevenciju Policijske uprave vukovarsko-srijemske su jučer, 26. veljače, povodom obilježavanja Dana ružičastih majica, sudjelovali u programu na temu prevencije nasilja među mladima u organizaciji županijskog Upravnog odjela za sport, mlade i demografiju.

Foto: ilustracija

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači u cilju povećanja svijesti građana o problemu vršnjačkog nasilja. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi u Kanadi. Naime, dječak koji je došao u školu u ružičastoj majici, u znak podrške svojoj oboljeloj majci, postao je žrtva nasilja. Nakon toga su mu njegovi školski kolege iskazali potporu odjenuvši ružičaste majice, a njihova poruka protiv nasilja uskoro je poprimila globalni karakter.

U Hrvatskoj je obilježavanje tog dana inicirao Centar za edukaciju i prevenciju nasilja iz Đakova, a podršku borbi protiv vršnjačkog nasilja uskoro su dale brojne poznate osobe, saborski zastupnici, odgojno-obrazovne institucije, policija i drugi subjekti u društvu.

Nasilje, u svim svojim oblicima, predstavlja velik problem u društvu u kojem živimo. Događa se u školama, na ulici, u obiteljskim domovima, na internetu, na sportskim stadionima i na brojnim drugim mjestima. Nasilje ostavlja brojne posljedice, prije svega na psihičko i fizičko zdravlje, no isto tako i na socijalni život osobe koja ga je proživjela. Stoga je svaki doprinos u prevenciji nasilja puno vrjedniji od napora otklanjanja posljedica koje nasiljem nastaju.

Vođeni time, ali i iskustvom u provođenju mnogih programa prevencije nasilja i educiranja u smislu zaštite od nasilja, policijski službenici za prevenciju odazvali su se pozivu Županije da sudjeluju u interaktivnoj radionici za učenike OŠ Ivana Mažuranića. S učenicima od prvog do petog razreda su razgovarali o problemu nasilja, što je sve nasilje, kako ga prepoznati i kako se zaštiti. U sklopu radionice, prezentirane su i aktivnosti koje policijski službenici provode u suradnji s partnerima na lokalnoj razini kroz nacionalni preventivni projekt „Živim život bez nasilja“, a koji je usmjeren na izgradnju kulture nenasilja, tolerancije i nediskriminacije. Radionicu je pozorno pratilo stotinjak osnovnoškolaca.

Očekujemo da će provedba ovakvih zajedničkih preventivnih aktivnosti doprinijeti boljem prepoznavanju problema vršnjačkog nasilja među djecom i mladima, te boljoj informiranosti u pogledu mogućnosti koje im stoje na raspolaganju kako bi se zaštitili, prijavili nasilje i dobili svu potrebnu pomoć i podršku.

Bez obzira o kakvom se obliku nasilja radilo, kada ga vidimo, potrebno je reagirati  i zaustaviti ga jer našu pomoć trebaju, kako dijete koje trpi nasilje, tako i dijete koje primjenjuje nasilje.
O svim slučajevima nasilja, pogotovo kada je riječ o djeci, žurno obavijestite policiju na broj 192.

Naša zajednička poruka glasi „Nasilju treba reći ne, svoj stav protiv nasilja treba jasno izreći i primijeniti u svom životu“.

Stranica