Nijemci: Tribina na temu „Djeca u minskom okruženju“

Slika PU_VS/Akcije/Manje oruzja-manje tragedija/MOMT Nijemci.jpg

U suradnji PU vukovarsko-srijemske, Hrvatskog centra za razminiranje te Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci u OŠ „Ivan Kozarac“, Nijemci održana je tribina na temu „Djeca u minskom okruženju“.

Foto: PU vukovarsko-srijemska

U sklopu obilježavanja Travnja – mjeseca zaštite od mina, u suradnji PU vukovarsko-srijemske, Hrvatskog centra za razminiranje te Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci, danas 27. travnja 2015.g. s početkom u 8 sati, u OŠ „Ivan Kozarac“, Nijemci održana je tribina na temu „Djeca u minskom okruženju“.

Na tribini je sudjelovalo oko 100 učenika od 5. do 8. razreda, koji su za vrijeme trajanja tribine pažljivo slušali što im poručuju predavači: Josip Colarić, MUP RH, PU vukovarsko - srijemska, Grupa za protueksplozijsku zaštitu, Branko Tomić, Hrvatski crveni križ, ravnatelj Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci te Marta Kovačić, Hrvatski centar za razminiranje, viša savjetnica za edukaciju o opasnostima od mina i pomoć minskim žrtvama.

Gospodin Branko Tomić iz Crvenog križa prikazao je učenicima edukativnu prezentaciju s upozorenjima o opasnostima od mina, dok je gospođa Marta Kovačić, održala kratko predavanje vezano za upoznavanje djece s globalnim zagađenjem minama u svijetu, o veličini minski sumnjivog prostora (MSP) u Republici Hrvatskoj s posebnim osvrtom na Županiju vukovarsko-srijemsku. Posebno su naglašena upozorenja vezana za ponašanje u blizini i u minski sumnjivom prostoru, kao i o važnosti postavljenih oznaka minske opasnosti.

Vođa grupe za protueksplozijsku zaštitu, Josip Colarić, održao je kratko i efektno predavanje o poznavanju minskoeksplozivnih i neeksplodiranih ubojnih sredstava. Isto tako, pozvao je djecu da i sami pozovu svoje roditelje da u sklopu akcije „Manje oružja – manje tragedija“ predaju policiji sve opasne stvari, ako ih imaju kod kuće.

Ovom prilikom istaknuli bi kako su u sklopu akcije „Manje oružja – manje tragedija“ na području PU vukovarsko-srijemske od 01. rujna 2007. do kraja mjeseca prosinca 2014. godine građani dragovoljno predali sljedeće količine oružja:

 

MUP RH

 

PU VUKOVARSKO-SRIJ.

 

Eksploziv

 

3.340,835 kg

372,8 kg

Vatreno oružje

(puške i kratko oružje)

 

9.484 kom

362 kom

Minsko-eksplozivna sredstva

 

87.692 kom

3.504 kom

Streljivo

3,988.539 kom

113.794 kom

Na kraju predavanja učenici su imali i priliku pogledati neka minsko-eksplozivna sredstva, bez eksplozivnih punjenja, koja su za tu priliku izložena od strane policijskih službenika, kojom prilikom su još jednom upozoreni da ne dotiču i ne uzimaju u ruke minsko-eksplozivna sredstva i njima nalik nepoznate predmete ako ih slučajno nađu, jer mogu biti smrtonosna.

Apel građanima

Pozivaju se gađani koji posjeduju bilo kakvo eksplozivno sredstvo, vatreno oružje ili streljivo zaostalo od vremena Domovinskog rata, a boje ga se vratiti - da se s punim povjerenjem obrate najbližoj policijskoj upravi/policijskoj postaji, ili na broj 192, nakon čega će policijski službenici u civilu (sa civilnim službenim vozilom) doći na dogovoreno mjesto i preuzeti opasno sredstvo. Građani koji  dragovoljno predaju nelegalno oružje, neće snositi nikakve sankcije.

Također je važno naglasiti da građani sredstva koja žele predati ne donose osobno u prostorije policije, kako ne bi došlo do njihovog aktiviranja i neželjenog ozljeđivanja, već da o tome osobno ili putem telefona obavijeste policiju na broj 192.



Stranica