Nastavak preventivne akcije "Zajedno" u borbi protiv trgovanja ljudima

Slika PU_VS/Akcije/trgovanje ljudima/Trgovina ljudima.jpg

Policijske službenice za prevenciju, u sklopu predavanja, učenicima su ukazale na problematiku trgovanja ljudima.

Foto: PU vukovarsko-srijemska

U okviru preventivne akcije Ravnateljstva policije „Zajedno“, koja je krenula s provedbom tijekom mjeseca listopada 2014. godine, dana 07. i 09. travnja, u Ekonomskoj školi u Vukovaru, provedena su od strane policijskih službenica za prevenciju edukativna predavanja na temu trgovanja ljudima.

Naime u suradnji s ravnateljem Ekonomske škole, a na prijedlog policijskog službenika kontakt policije PP Vukovar, policijske službenice za prevenciju organizirale su i provele dva edukativna predavanja za učenike završnih razreda s ciljem njihovog senzibiliziranja o problemu trgovanja ljudima, prepoznavanju potencijalno opasnih situacija, te načinima prevencije i zaštite, koje aktivnosti se provode u sklopu preventivne akcije Ravnateljstva policije „Zajedno“ te nacionalne kampanje „Dvije djevojčice“. Policijske službenice za prevenciju, u sklopu predavanja, učenicima su ukazale na ključne faze trgovanja ljudima. Također, objasnile su kako manjak životnog iskustva i nedostatak relevantnih informacija čini mlade ljude najranjivijom kategorijom, a samim time i najrizičnijom grupom vezanom uz trgovanje ljudima. Ukazale su i na opasnost pronalaska žrtve preko društvenih mreža preko kojih mladi ljudi sve više komuniciraju.

Trgovanje ljudima jedan je od gorućih problema današnjice, neprocjenjiva povreda ljudskih prava i jedan od najgorih zločina našeg doba poznat po nazivom "moderno ropstvo". Pravilna, ciljana edukacija, senzibilizacija i sustavna prevencija najvažniji su i najučinkovitiji instrumenti u rješavanju ovog problema. Svim sudionicima edukacija podijeljen je i Informativno edukativni letak, koji sadrži osnovne informacije o načinima zaštite i prevencije.

U okviru preventivne akcije „Zajedno“ koja se provodila u vremenu od 14. listopada do 31. prosinca 2014. godine na razini svih policijskih uprava, provedene su edukativne aktivnosti u okviru kojih je educirano ukupno 5.052 osobe kroz 213 školskih sati dok je kroz podjelu edukativnih letaka i popunjavanje edukativno anketnih upitnika, na problem trgovanja ljudima senzibilizirano 10.026 osoba.

Analizom podataka dobivenih kroz ispunjavanje edukativno anketnih upitnika utvrđeno je da iako 95% anketiranih građana tvrdi da zna što je to trgovanje ljudima, da znatan dio anketiranih građana ne prepoznaje neke od osnovnih činjenica vezanih za trgovanje ljudima te da su prisutni tradicionalni stereotipi, pa tako najveći postotak građana njih 86% smatra da se ljudima trguje radi prisiIne prostitucije a 74 % radi trgovine ljudskim organima. Na pitanje da li su žrtve samo mlade naivne neobrazovane djevojke, 23% građana smatra da je to točno dok 77% smatra navedenu tvrdnju netočnom. Jednako tako 40% građana smatra da su trgovci ljudima uvijek žrtvama nepoznate osobe dok 60% građana smatra da to mogu biti i žrtvama poznate osobe. Na pitanje iza naizgled kojih legalnih poslova se može skrivati trgovanje ljudima, najveći postotak građana, njih 76%, smatra da je to iza agencija koje nude dobro plaćene poslove u restoranima, hotelima, tvornicama, domaćinstvima, farmama i sl., 71% građana misli iza odličnih poslova koji se nude putem oglasnika, 68% iza agencija za modele, 25% iza AU-PAIR agencija te 22% iza turističkih agencija.

Osim toga, građani u najvećem postotku smatraju da je Republika Hrvatska primarno tranzitna zemlja vezano za problematiku trgovanja ljudima, nakon toga smatraju da su državljani Republike Hrvatske žrtve koje se iskorištavaju u drugim zemljama, a tek dio građana smatra da je Republika Hrvatska destinacija na kojoj se iskorištavaju žrtve trgovanja ljudima.

Za napomenuti je i da je tijekom 2014. godine identificirano 37 žrtava trgovanja ljudima, od kojih je 89% državljana iz RH, prema starosnoj dobi žrtava njih 59% bilo je u dobi do 18 godina, dok se kao najzastupljeniji vid eksploatacije pojavljuje seksualna eksploatacija (83%).

Telefonski brojevi za pomoć žrtvama trgovanja ljudima

 POLICIJA – 192

SOS telefon – 0800 7799



Stranica