- Objavljeno: 02.05.2025.
Dostojanstveno obilježena 34. godišnjica pogibije dvanaestorice hrvatskih redarstvenika
Spomen na prvu kolektivnu žrtvu Domovinskog rata i uloga hrvatske policije u stvaranju države
Foto: PU vukovarsko-srijemskaSjećanje na tragični 2. svibnja 1991. godine
Na današnji dan vratili smo se u povijest, prije 34 godine, kada su pripadnici srpskih paravojnih postrojbi ubili i masakrirali dvanaest hrvatskih policajaca: Stipana Bošnjaka (1955.), Antuna Grbavca (1961.), Josipa Culeja (1966.), Mladena Šarića (1965.), Zdenka Pericu (1965.), Zorana Grašića (1969.), Ivicu Vučića (1961.), Luku Crnkovića (1970.), Marinka Petrušića (1966.), Janka Čovića (1965.), Željka Hralu (1968.), Mladena Ćatića (1971.) i ranili još 26 policajaca.
Ceremonija započela topotom dvanaest bijelih konja i podizanjem stijega
Svečanost obilježavanja 34. obljetnice mučkog stradavanja dvanaestorice hrvatskih redarstvenika započela je kod dvanaest čempresa na ulazu u Borovo ceremonijom podizanja hrvatskog stijega kojeg su donijeli konjanici jašući dvanaest bijelih konja preko zlatnog slavonskog polja.
Predvođeni stijegom Republike Hrvatske, policijskim i ratnim zastavama te slikama poginulih redarstvenika, okupljeni su mimohodom krenuli prema Spomen obilježju poginulim redarstvenicima ulicom Dvanaest hrvatskih redarstvenika, gdje su položili vijence i zapalili svijeće.
Komemoracija uz recital, molitvu i sjećanje
Uslijedio je svečani program komemoracije čitanjem povjesnice i imena poginulih hrvatskih policajaca. Glazbeno-dramski recital „Ako ne znaš što je bilo“ izveli su polaznici Policijske škole „Josip Jović“ uz glazbenu pratnju tamburaškog sastava Policijske uprave brodsko-posavske kojem, nakon čega je vlč. Frano Musić, biskupski vikar za pastoral u MUP-u, predvodio molitvu za poginule redarstvenike.
Potpredsjednik Vlade Božinović: Imena dvanaest redarstvenika stradalih u Borovu Selu su zapravo podsjetnik na cijenu koju je Hrvatska platila za svoju slobodu
Nakon svečanog programa, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u svom obraćanju medijima osvrnuo se na značaj hrvatske policije u Domovinskom ratu i kontinuirani angažman da taj značaj ne padne u zaborav:
„Trideset i četvrta je obljetnica jednog od najtragičnijih događaja u Domovinskom ratu, simbola okrutnosti s kojima se suočila mlada hrvatska država. Okrutnost koja se ogledala u brutalnosti koja je bila ispod svake civilizacijske poznate razine, ali i s politika koja je negirala naše pravo na suverenitet, slobodu i na život u vlastitoj državi. Imena dvanaest redarstvenika stradalih u Borovu Selu su zapravo podsjetnik na cijenu koju je Hrvatska platila za svoju slobodu.“
Podsjetio je da je riječ o prvoj kolektivnoj žrtvi Domovinskog rata, nakon pojedinačnih pogibija Josipa Jovića i Franka Lisice, naglasivši da je upravo policija, kao jedina legitimna snaga tada, imala ključnu ulogu u obrani.
„Na nama je da čuvamo tu istinu o ulozi hrvatske policije, o tome kako se stvarala Hrvatska, ne toliko zbog nas, već zbog generacija koje dolaze.“ - zaključio je ministar.
Uz potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova dr. sc. Davora Božinovića i glavnog ravnatelja policije Nikole Miline, u Borovu su se danas okupila izaslanstva obitelji poginulih redarstvenika, državna izaslanstva, izaslanstva udruga te izaslanstva tijela lokalnih i regionalnih jedinica i policijski službenici, kako bi časno, dostojanstveno i s dužnim pijetetom odali počast njihovim žrtvama.
Svečano obilježavanje nastavljeno je u Vinkovcima misom zadušnicom za poginule redarstvenike u crkvi Sv. Euzebija i Poliona, također pod vodstvom vlč. Frane Musića.
Utrka „12 kilometara za 12 redarstvenika“ okupila policiju, vojsku i građane
U završnici programa, na Trgu bana Josipa Šokčevića u Vinkovcima dočekani su sudionici memorijalne atletske cestovne utrke „12 kilometara za 12 redarstvenika“, u kojoj su sudjelovali hrvatski policajci i vojnici, članovi sportskih udruga i građani.
Glavni ravnatelj policije Nikola Milina, načelnik Policijske uprave vukovarsko-srijemske Ante Zovak i zamjenik gradonačelnika Grada Vinkovaca Josip Romić najboljim trkačima su dodijelili pehare.
Najbolji predstavnici Ministarstva unutarnjih poslova u muškoj kategoriji bili su Marko Sambol, Mario Ivić i Mirko Miličić, dok su u ženskoj kategoriji najbolje bile Nives Šimić, Magdalena Oršić i Silvana Kljufas.
Najbrži predstavnici hrvatske vojske u muškoj kategoriji bili su Krunoslav Bošnjaković, Ivan Drljepan i Ante Kalaica, dok su u ženskoj kategoriji najbolje bile Gresa Jahaj, Andrea Lipovac i Ivana Vučko. Na utrci su sudjelovali i građani, a medalje su u muškoj kategoriji osvojili Ivan Bičanić, Igor Vuković i Bojan Jendričko, dok su u ženskoj kategoriji medalje uručene Mandi Orkić i Viktoriji Mičić.
Sport i solidarnost kroz cijeli svibanj
U sklopu obilježavanja Memorijala dvanaest redarstvenika, našim hrabrim vitezovima u čast, Policijska uprava vukovarsko-srijemska, udruge i športski klubovi organizirale su razne sportske aktivnosti i akciju dobrovoljnog darivanja krvi za djelatnike uprave, koje će se održati tijekom svibnja.
Svim našim stradalim herojima veliko hvala i neka im je laka gruda Hrvatska!