- Objavljeno: 28.02.2018.
Dan ružičastih majica- Stop vršnjačkom nasilju!
U Hrvatskoj se posljednje srijede u mjesecu veljači, obilježava Dan ružičastih majica, koji je postao simbol borbe protiv nasilja među djecom.
Foto:ilustracija
U Hrvatskoj se posljednje srijede u mjesecu veljači, obilježava Dan ružičastih majica, koji jepostao simbol borbe protiv nasilja među djecom. Stvarno rješenje problema krije se u prevenciji i sustavnoj edukaciji svih dionika, i djece i roditelja i učitelja. Stoga supolicijske službenice za prevenciju svojim aktivnostima zadnjih tjedana u deset osnovnih škola naše Županije održale predavanja u sklopu nacionalnog preventivnog projekta „Živim život bez nasilja“. Svjesni činjenice da je nasilje, bilo kojeg oblika, prisutno svakodnevno u svim okruženjima, ovim programom podižemo svijest o problemu vršnjačkog nasilja, velikom problemu među djecom i mladima, s mogućim teškim posljedicama u kratkoročnoj i dugoročnoj perspektivi razvoja djece.Prevencija kroz edukaciju roditelja, djece i učitelja, pravovremeno prepoznavanje i zaustavljanje nasilja te kvalitetan rad s djecom s problemima u ponašanju i njihovim obiteljima, alati su za stvaranje svijeta bez nasilja. Cilj je senzibiliziranja javnosti na problematiku vršnjačkog nasilja te promoviranja pozitivnih životnih stavova koji isključuju nasilje, netoleranciju i diskriminaciju. Istraživanja pokazuju da se žrtve vršnjačkog nasilja manje obraćaju policiji i odraslima, a više svojim vršnjacima te upravo stoga jedni drugima mogu najviše pomoći i svima poslati poruku da „nasilje nije in“.
Zadaća je odraslih, ponajviše institucija, prepoznati nasilje, zaustaviti ga i pomoći žrtvi, ali i educirati nasilnika kako se neprihvatljivo ponašanje ne bi nastavilo u budućnosti. Društvo je odgovorno, kako za žrtvu, tako i za nasilnike. Nasilnici su često i sami bili žrtve te je iznimno važno u cijelom procesu razgovarati sa svim sudionicima i educirati ih zašto se nasiljem ništa dobro ne može postići. Rješenje problema nije u kažnjavanju, veću u educiranju javnosti, institucija i mladih.
Znakovi koji ukazuju na izloženost djece nasilju:
· ozbiljni problemi s izljevima bijesa
· sklonost fizičkoj agresiji u školi ili s braćom kod kuće
· uništavanje stvari u kući i izvan nje
· okrutno ili zlostavljačko ponašanje u obitelji
· prijetnje nasiljem mlađoj braći i sestrama, koje su vrlo brutalne i bogate detaljima kao npr. "Vrati mi autić ili ću te ubiti"
· nastojanje da se pridobije pažnja nazočnih udaranjem, lupanjem i sličnim gestama
· oponašanje zlostavljačkog ponašanja.
Posljedice nasilja kod djece:
· tjeskoba
· depresija
· lošiji školski uspjeh
· nisko samopoštovanje
· neposlušnost
· noćne more
· pritužbe na tjelesne smetnje.
Posljedice nasilja kod adolescenata:
· strah i trauma poput posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP)
· pritužbe na zdravstvene probleme, agresija
· teškoće u stvaranju bliskih odnosa u odrasloj dobi
· povećan rizik od skitnje
· ozljede koje su posljedica pokušaja zaštite zlostavljanog roditelja
· međugeneracijski prijenos nasilja.
Treba imati u vidu da kazneno-pravne mjere i radnje koje poduzima policija nisu jedine dostatne kako bi se vršnjačko nasilje kao ozbiljan društveni problem u cijelosti riješio, odnosno da se rizično i društveno neprihvatljivo ponašanje mladih svede na što je moguću manju mjeru.
Poučeni našim iskustvima poseban naglasak treba biti na poticanju dijaloga i poštivanju kulturoloških sličnosti i različitosti kroz izgradnju kulture tolerancije, nenasilja i nediskriminacije. Mlade treba poticati da stvaraju stavove u skladu s pozitivnim vrijednostima društva u kojem žive, usvajaju životne vještine i znanja utemeljena na razvoju tolerancije i nenasilne okoline te im podizati svijest o potrebi prijavljivanja svih oblika nasilja.
Moramo stoga razmišljati o tome kako se odnosimo prema ljudima i načinu na koji se ljudi ponašaju prema nama.
Moramo naučiti kako da ne:
a) osuđujemo nekog prije nego što ga upoznamo
b) koristimo pogrdne nadimke
Moramo naučiti kako ne diskriminirati zbog spola, religije, seksualne orijentacije, etničke pripadnosti, ili društvenog i materijalnog statusa.
Važno je da se Vi izjasnite protiv upotrebe svih oblika nasilja i da isto primijenite u svojim životima.
Za nasilje nema opravdanja, nasilni modalitet ponašanja bilo koje vrste, neprihvatljiv je.
Svi su građani dužni, zakonski i moralno, prijaviti nasilje kako bi policijski službenici poduzeli radnje u suglasju sa pozitivnim zakonskim propisima, te kako bismo postigli najvažniji cilj – reakciju na nasilje, samim time i prestanak istog.
Najbrži i najefikasniji način prijavljivanja nasilja jest poziv na broj policije 192, osobnim kontaktom sa policijskim službenikom ili putem web adrese policijske uprave.