- Objavljeno: 04.10.2016.
Andrijaševci: Pjesmom i sportom protiv nasilja u spomen na Josipa Klasnića
U danima od 30. rujna do 2. listopada, udruga „Academus“ organizirana je petu godinu za redom humanitarnu manifestaciju pod nazivom „Pjesmom i sportom protiv nasilja“, u spomen na tragično preminulog Josipa Klasnića, koji je, nažalost, bio žrtva maloljetničkog nasilja.
Foto: PU vukovarsko-srijemska
U danima od 30. rujna do 2. listopada, udruga „Academus“ organizirana je petu godinu za redom humanitarnu manifestaciju pod nazivom „Pjesmom i sportom protiv nasilja“, u spomen na tragično preminulog Josipa Klasnića, koji je, nažalost, bio žrtva maloljetničkog nasilja.
Na trodnevnoj manifestaciji uz sport, pjesmu, ples i edukativna predavanja nastoji se mlade skloniti s ulice te apelirati na štetnost maloljetničkog nasilja.
Na prethodni poziv organizatora, policijske službenice za prevenciju, u sklopu programa humanitarne manifestacije, održale su u petak, 30. rujna u osnovnoj školi „Ivana Brlić Mažuranić“ u Andrijaševcima, interaktivnu radionicu s učenicima sedmih iosmih razreda na temu „Utjecaj informacijsko komunikacijskih tehnologija na sigurnost“.
Cilj ovakvih radionica je kroz edukaciju podići razinu znanja djece o pravilima ponašanja na društvenim mrežama, informirati ih o problematici nasilja na Internetu, ukazati na vlastitu odgovornost i važnost uvažavanja drugih prilikom korištenja interneta i društvenih mreža, zaštitu osobnih podataka i privatnosti općenito.
Nasilje preko interneta, u svijetu poznato kao cyberbullying, opći je pojam za svaku komunikacijsku aktivnost cyber tehnologijom koja se može smatrati štetnom kako za pojedinca, tako i za opće dobro. Tim oblikom nasilja među vršnjacima obuhvaćene su situacije kad je dijete ili tinejdžer izloženo napadu drugog djeteta, tinejdžera ili grupe djece, putem interneta ili mobilnog telefona.
Međuvršnjačko nasilje putem interneta uključuje poticanje grupne mržnje, napade na privatnost, uznemiravanje, uhođenje, vrijeđanje, nesavjestan pristup štetnim sadržajima te širenje nasilnih i uvredljivih komentara. Može uključivati slanje okrutnih, zlobnih, katkad i prijetećih poruka, kao i kreiranje internetskih stranica koje sadrže priče, crteže, slike i šale na račun vršnjaka. Nasilje na internetu uključuje i “provaljivanje” u tuđe e-mail adrese te slanje zlobnih i neugodnih sadržaja drugima.
Gdje i kako prijaviti neprimjeren sadržaj?
Red Button je posebna aplikaciju za on-line prijavu svakog nasilja nad djecom kao i za prijavu neprimjerenog Internet sadržaja. Nastala je kao dio IPA twinning projekta pod nazivom „Jačanje kapaciteta u području suzbijanja seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja djece te pružanje pomoći policije ranjivim žrtvama kriminaliteta“
Odlaskom na aplikaciju, osoba ima mogućnost prijaviti svaku sumnju na nasilje nad djecom te sumnju na neprimjeren Internet sadržaj. Radno vrijeme je od ponedjeljka do petka od 8.30 do 15.30 sati, no bilo koje kazneno djelo, posebno zlostavljanja u bilo kojem obliku kao i neprimjeren sadržaj u digitalnom svijetu, izvan tog vremena žrtve nasilja mogu prijaviti kao i do sada na 192.
RED BUTTON se nalazi na početnim stranicama MUP-a, a aplikaciju možete pronaći i na ovoj poveznici https://redbutton.mup.gov.hr/