Foto: PU vukovarsko-srijemska
Jučer, 13. travnja, u Osnovnoj školi Bartola Kašića Vinkovci, policijske službenice za prevenciju i policijski službenici za maloljetničku delinkvenciju iz Službe kriminalističke policije u suradnji s predstavnicom Podružnice Obiteljski centar, održali su edukaciju roditelja učenika od četvrtog do sedmog razreda.
Edukacija roditelja organizirana je na inicijativu ravnateljice i pedagoginje osnovne škole, a s ciljem aktivnijeg uključivanja roditelja u prevenciju i suzbijanje pojavnih oblika nasilja među djecom u osnovnim školama.
U uvodu je policijska službenica za prevenciju pojasnila oblike nasilja s naglaskom na vrste nasilja koji se najčešće događaju u školama te informirala roditelje o prekršajnoj odgovornosti maloljetnika prema odredbama Prekršajnog zakona.
Također, roditelje je upoznala i s aktivnostima u okviru nacionalnog preventivnog projekta Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sport, a koji se provodi u suradnji s organizacijama civilnog društva pod nazivom „Živim život bez nasilja“, usmjerenog na sprječavanje različitih oblika nasilja među mladima i nasilja u obitelji, uz izgradnju kulture nenasilja i tolerancije.
Roditeljima se potom obratila i predstavnica Podružnice Obiteljskog centra, gđa. Tomislava Kolarević Miladinović, koja je održala predavanje na temu „Nasilno ponašanje među djecom u kontekstu odgovornosti odraslih da ga prepoznaju, zaustave i spriječe“. Gospođa Kolarević Miladinović predstavila je i rezultate istraživanja o vršnjačkom nasilju među djecom u školi (bullying), koje je provela Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba, govorila je o mogućim uzrocima nasilnog ponašanja među djecom i mladima, o tome kako pomoći i podržati svoje dijete ako je ono žrtva nasilja u školi, što roditelji mogu učiniti u cilju zaustavljanja nasilničkog ponašanja djeteta te koje se mjere obiteljsko – pravne zaštite mogu izreći u odnosu na roditelje.
U sklopu edukacije, roditeljima su se obratili i policijski službenici za maloljetničku delinkvenciju iz Službe kriminalističke policije te pojasnili postupanje policijskih službenika u slučajevima kada su djeca i maloljetne osobe počinitelji kažnjivih radnji i u slučajevima kada su na njihovu štetu počinjene određene kažnjive radnje.
Na kraju edukacije istaknuto je kako ne reagirati na nasilje zapravo znači podržati ga, zato je važno prijaviti nasilje, a osnovna poruka je, da za nasilje nema opravdanja.