Foto: PU vukovarsko-srijemska
„Bezopasno kazneno djelo bez žrtava“ laički je naziv koji se često koristi kada je riječ o prodaji krivotvorene robe.
Jedna od najunosnijih grana organiziranog kriminala, izrada i prodaja krivotvorina, prema nekim procjenama godišnje zaradi više od 600 milijardi američkih dolara. Krivotvori se sve, od odjeće, obuće, modnih dodataka kao što su ručni satovi, sunčane naočale, novčanici, remeni do kozmetike, lijekova, igračaka, automobilskih dijelova. Niti jedan brand nije pošteđen niti zaštićen od ove, sada već globalne, pošasti koja uništava gospodarstva zemalja diljem svijeta. Ovo tzv. „robno piratstvo“ ne umanjuje samo profit, nego i bitno narušava ugled samog proizvođača jer kupac za svoj novac ne dobiva luksuzni kvalitetni proizvod nego dobru kopiju proizvoda koja možda vanjskim karakteristikama odgovara originalnom proizvodu, no, svojom kvalitetom zasigurno ne.
Najučinkovitiji instrument u borbi protiv trgovine krivotvorenom robom kojim vlasnici poznatih brandova raspolažu jeste edukacija o specifičnostima proizvoda koju provode njihovi ovlašteni zastupnici. Znatni resursi posljednjih godina ulažu se u edukaciju onih koji su prvi u dodiru sa robom upitnog porijekla- djelatnicima granične policije i carine.
U Republici Hrvatskoj, Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo financija (Carina) kao i Državni inspektorat nadležni su za nadzor prodaje krivotvorina. Ukoliko u svom postupanju uoče da su u prometu proizvodi na kojima se neovlašteno nalaze zaštićeni žigovi proizvođača, takovi proizvodi se privremeno oduzimaju, protiv prekršitelja se pokreće prekršajni ili kazneni postupak da bi se na kraju donijela i odluka o trajnom oduzimanju i uništenju krivotvorenih proizvoda.
Stoga, kako bi se pri samom ulasku robe u Republiku Hrvatsku, pravovremeno spriječio mogući promet krivotvorenom robom, policijski službenici granične policije, kao i djelatnici carine, u svome svakodnevnom radu moraju raspolagati saznanjima o sofisticiranim načinima krivotvorenja robe, te posjedovati vještinu detektiranja takove robe.
Jedna takva edukacija, provedena je u Postaji granične policije Bajakovo, 5. travnja 2013. godine. Ovlašteni zastupnici svjetskih poznatih brandova modne odjeće i obuće za Republiku Hrvatsku, te predstavnik zagrebačke auto-kuće koja zastupa nekoliko najpoznatijih imena automobilske industrije poučili su policijske službenike koji rade po liniji granice PU vukovarsko-srijemske te djelatnike Carinske ispostave Bajakovo o specifičnostima zaštićenih žigova proizvođača na originalnim proizvodima.
Korisni savjeti o „trikovima“ kako prepoznati krivotvorinu kretali su se od specifičnosti pakiranja samog proizvoda, načina i mjesta ušivanja/apliciranja logo znaka branda, karakteristika i jedinstvenih podataka na etiketama koje su se odnosile na označavanje veličine, zemlju porijekla proizvoda, pa sve do imena ovlaštenih distributera/uvoznika koji su jedini ovlašteni uvoziti originalne proizvode pojedinih proizvođača u Republiku Hrvatsku.
Predavači su za svaki pojedini brand pobrojali i koliko taj brand obuhvaća „podbrandov-a“ odnosno bave li se uz proizvodnju odjeće i obuće i primjerice proizvodnjom satova, parfema, remenja. Na temelju ovih informacija carinski djelatnici i policijski službenici već bi pri prvom susretu s predmetom odmah mogli znati da ne postoji takav proizvod pod imenom označenog brad-a. Također je više puta istaknuto kako su ovo samo privremeni savjeti za raspoznavanje krivotvorina te da proizvođači krivotvorina sustavno usavršavaju načine proizvodnje kopija.
Prema službenim evidencijama Carinske ispostave Bajakovo, na tom je graničnom prijelazu u 2009. godini pokušano krijumčarenje krivotvorene robe u vrijednosti od gotovo 7.500.000,00 kuna, u 2010. godini nešto više od 5.000.000,00 kuna i u 2012. godini u vrijednosti od nešto više od 527.000,00 kuna.
U zadnje vrijeme novinske stupce i internetske portale često su punili članci o neuspješnoj kupovini, ili bolje rečeno, prevari prilikom narudžbe proizvoda preko internetske prodaje, o čemu je također bilo govora na ovoj edukaciji. Osim što su kupci u većini slučajeva naočigled bili prevareni te su umjesto vrhunskog dobili gotovo neuporabljiv proizvod, dogodilo se i da ih je u poštanskoj pošiljci dočekalo potpuno iznenađenje-igračka ili vakumirana kava umjesto mobilnog aparata, papirnate maramice umjesto pržilice za računalo, komad drveta umjesto hard diska, i naravno, prazna pošiljka. Iako je u svijetu od 2010. godine zatvoreno više od 1 600 internetskih stranica na kojima se oglašavala prodaja krivotvorene robe, i znatna financijska sredstva se ulažu u promidžbene kampanje kojima se promovira štetnost kupovine krivotvorenih proizvoda, kako za samog kupca, tako i za gospodarstva diljem svijeta, čini se da kupovina krivotvorene robe i dalje nije shvaćena onako kako bi trebala biti-kao kazneno djelo, kao povreda intelektualnog vlasništva.
Pozivamo građane da prilikom kupovine proizvoda, posebice obuće i odjevnih predmeta, budu na oprezu- da detaljno pregledaju proizvod, ocijene je li kvaliteta izrade adekvatna cijeni koja je istaknuta na proizvodu, a prilikom kupovine ekskluzivnih proizvoda zatraže i certifikat kojim se jamči autentičnost proizvoda. Pojedini proizvođači, primjerice, ističu kako se njihovi proizvodi ne testiraju na životinjama ili da su proizvedeni od prirodnih sastojaka, što uvelike može biti od pomoći kupcu prilikom provjere sadržaja u certifikatu ili na deklaraciji proizvoda.